DKIM Sorgulama

DKIM Nedir?

section-shape

Alan adınıza ait DNS sunucularınızın DKIM kaydınızı doğru şekilde geri gönderdiğini doğrulamak için DKIM sorgulamayı kullanabilirsiniz.

Sorgulamayı gerçekleştirmek için yukarıda yer alan sorgu alanına alan adınızı ve DKIM seçicinizi girin ve sorgula butonuna tıklayın.

DKIM (Domain Keys Identified Mail) Nedir ?

“Domain Keys Identified Mail” kelimesinin baş harflerinden oluşan DKIM terimi Türkçede “Alan Adı Anahtarlarıyla Tanımlanmış E Posta” anlamına gelmektedir. DKIM kayıtları; Elektronik postaların güvenilir bir kaynaktan geldiğinden, değiştirilmediğinden veya sahtecilik yapılmadığından emin olunmasını sağlar.

DKIM Kaydı Nasıl Oluşturulur?

E-posta hizmeti aldığınız sunucuda DKIM özelliğini aktifleştirip, ortaya çıkan text metnini (TXT kaydı) alan adınızın DNS ayarlarına ekleyerek DKIM kaydınızı oluşturabilirsiniz.

DKIM Kaydı Ne İşe Yarar?

Gönderdiğiniz e-postaların Spam / Junk / Gereksiz klasörlerine düşmesini önlemek, alan adınızın e-posta sağlayıcılarında güvenilir olarak işaretlenmesine yardımcı olmak, sahtecilik girişimlerini engellemek ve e-posta repütasyonunuzu korumak için DKIM kaydı oluşturabilirsiniz.

SPF Kaydından Farkı Nedir?

SPF, hangi sunucu IP adreslerinden sizin adınıza mail gönderebileceğinin belirlenmesini sağlar. DKIM ise bu gönderileri barkodlayan bir sistemdir.

DMARC Kaydından Farkı Nedir ?

Sunucu tarafından şifreleme sistemi kullanılarak gönderilen her mailin barkodlanması DKIM olarak tanımlanırken, SPF ile birlikte DKIM prosedürlerini ihlal eden durumlarının raporlanmasını sağlayan kural setlerine DMARC denir.

Copyright © 2019SunucuPARKtüm hakları saklıdır.

payment-icon