DMARC Sorgulama

DMARC Nedir?

section-shape

Alan adınıza ait DNS sunucularınızın DMARC kaydınızı doğru şekilde geri gönderdiğini doğrulamak için DMARC sorgulamayı kullanabilirsiniz.

Sorgulamayı gerçekleştirmek için yukarıda yer alan sorgu alanına alan adınızı girin ve sorgula butonuna tıklayın.

Domain-Based Message Authentication, Reporting & Conformance” kelimesinin baş harflerinden oluşan DMARC terimi Türkçede “Alan Adının Doğrulama, Raporlama ve Uygunluğu” anlamına gelmektedir. DMARC kayıtları; art niyetli internet kullanıcıları ve bilgisayar korsanlarının e-posta sahteciliği girişimlerini önlemek amacı ile kullanılır. DMARC sayesinde e-posta iletisinin Gönderen adresinin sahte olduğu saldırı türlerinin önlenmesini hedeflenir.

DMARC Kaydı Nasıl Oluşturulur?

DMARC daima SPF ve DKIM kimlik doğrulama ve denetim yöntemleri ile birlikte kullanılır. DMARC kaydınızı oluşturmak için SPF ve DKIM kayıtları tamamlanmış alan adınızın DNS yönetimine erişip, DMARC kayıt etiketleri ile bir TXT kaydı oluşturmanız yeterlidir.

DMARC Kaydı Ne İşe Yarar?

DMARC, e-posta sunucularına, size ait e-posta hesabından geliyor gibi görünen ancak kimlik doğrulama denetimlerini geçemeyen veya DMARC politika kaydınızdaki kimlik doğrulama gereksinimlerini karşılamayan bir ileti aldığında ne yapılacağını bildirir. Bu sayede kimliği doğrulanmamış iletiler sizin ya da şirketinizin kimliğini taklit edemez.

Copyright © 2019SunucuPARKtüm hakları saklıdır.

payment-icon